Sıkça Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşın:

Özellilkle Mega Hafıza setlerinden hiçbiriyle tanışmamış olanlar genel olarak şu soruyu sormaktadır; "Hangi setle başlamalıyım?"

Bu soruya hiç tereddüt etmeden şu cevap verilebilir. Önce " Fotografik Hafıza Teknikleri" setiyle işe başlayabilirsiniz. Ancak bu cevapta bir istisna vardır. Eğer ilgi alanınız genel olarak hızlı öğrenme ve hafıza gücünüzün gelişmesi değilse ve sadece İngilizce kelimeleri hafıza teknikleriyle kalıcı olarak öğrenmek istiyorsanız, o zaman işe "Accelerated Word Memory Power" seti ile başlayabilirsiniz.

Genel olarak sorulan diğer bir soru da şudur ; "Setler birbirinin devamı mı? Birden fazla set alırsam hepsini aynı anda çalışabilir miyim?"

Bu sorunun cevabı şudur ; Setler kesinlikle birbirinden bağımsızdır. Örneğin " Üçlü Mega Hafıza Seti " aldıysanız, bu setlerin hepsine birden çalışabilirsiniz. Bir set bitmeden diğerini anlayamazsınız diye bir kural yoktur. Ancak setlerin hepsine birden çalışmak için zaman bulmak zor olabilir. Tüm setler için yeteri kadar vaktiniz yoksa ve "Bir setle çalışmaya başlayacağım, önce hangisinden başlamamı tavsiye ederseniz?" diye sorarsanız, önce "Fotografik Hafıza Teknikleri" setinden başlamanız uygun olacaktır.

Bu soru sadece eğitim programıyla aynı isimde olan setler için geçerlidir. Çünkü Mega Hafıza’nın tüm setleri ile paralel olan eğitimler yoktur. Örnek olarak aynı isme sahip olan "Mega Hızlı Okuma SETİ" ile "Mega Hızlı Okuma EĞİTİMİ"ni ele alalım. "Mega Hızlı Okuma" setine kendi kendine çalışmakla, "Mega Hızlı Okuma" eğitimine bizzat katılmak arasında temel olarak hiçbir fark yoktur. "Mega Hızlı Okuma" seti sanki Melik Duyar karşınızdaymış ve size özel ders veriyormuş gibi hazırlanmıştır. Kendi kendine çalışma disiplinine sahip olan ve çalışmalarını kendi kendine ertelemeden yapabilen herkes setle de aynı sonucu elde edebilir. Mega Hızlı Okuma eğitimlerinin setlere göre daha pahalı olmasının nedeni eğitimin bizzat Melik Duyar tarafından verilmesi ve onun bu eğitim için bizzat zaman ayırmasıdır. Mega Hızlı Okuma Eğitiminde de bizzat aynı set takip edilmektedir. Eğitimin tek avantajı belki de sorularınızı anında Melik Duyar’a sorabiliyor olmanızdır. Aynı isme sahip eğitim programlarında ilgili eğitimin seti de ücretsiz olarak verilmektedir. Bu açıklama aynı isme sahip diğer eğitim programları ve setler için de geçerlidir.
Bu sorunun cevabı için aşağıda "NASIL HIZLI OKUMA ŞAMPİYONU OLDULAR?" linkine tıklayarak ilgili makaleyi incelemeniz tavsiye edilmektedir;

NASIL HIZLI OKUMA ŞAMPİYONU OLDULAR?

Mega Hafıza setleri ses kasetleri (veya sesli CD’lerden) ve kitaplardan oluşan kişinin kendi kendine çalışabileceği interaktif eğitim programları şeklinde hazırlanmıştır. Maalesef VCD veya DVD halleri mevcut değildir. Bunun özel bir nedeni vardır. Bu özel nedenle ilgili açıklamalar aşağıda yapılmıştır;

Ancak Mega Hafıza’nın yeni hazırlanan "MEGA İsimler & Yüzler" hafıza eğitim seti CD’li bilgisayar programı, sesli CD’ler ve kitaplar olarak hazırlanmıştır. Bu setle ilgili detaylı bilgiyi www.isimler-yuzler.com adresinden takip edebilirsiniz.

Mega Hafıza’nın hemen, hemen diğer tüm setleri sanki Melik Duyar karşınızdaymış ve kasetlerden veya sesli CD’lerden size bire bir özel ders veriyormuş gibi hazırlanmıştır. Kasetlerden veya sesli CD’lerden teknikler öğretilmekte, kitaplarda da paralel olarak uygulamalar yapılmaktadır. Bu şekilde interaktif bir şekilde sunulan ve daha çok uygulama tabanlı giden bir programda görsel CD’lere de gerek duyulmamaktadır. Görsel CD olsa da, yöntem olarak dinleme ve uygulama şeklinde bir öğrenme tekniği kullanıldığı için bir değişiklik olmayacaktır.

Görsel VCD veya DVD ve animasyonlar neden yok diye düşünüyorsanız, bu konuyla ilgili cevap aşağıda verilmiştir;

Hafıza ve beyin temelli eğitimlerde yoğun olarak beynin etkili kullanılması, düşünme, hayal gucunun yönetilmesi ve disipline edilmesi uygulamaları vardır. İzleme tipi görsel eğitim beynin düşünmesini engellemekte ve herşeyi hazır olarak sunmaktadır. Bu durum da beynin tembelleşmesine ve eğitimin zorlaşmasına sebep olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; TV izlemek beyni pasif hale getirmektedir. Çünkü TV'ler herşeyi hazır sunmakta, beynin yoğun düşünmesine ve hayal gücünü kullanmasına gerek kalmamaktadır. Eğer TV izlemek beyni geliştirseydi, sabahtan akşama kadar TV izleyenlerin dahi olması gerekirdi. Halbuki sadece ses üzerine kurulmuş olan radyo tiyatroları veya programları beyni düşünmeye sevk etmekte ve biz farkında olmadan hayal gücümüzü harekete geçirmektedir.

Yukarıda izah edilen sebeplerden dolayı Mega Hafıza setleri görsel VCD veya DVD olarak yayınlanmamaktadır. Çünkü beynin eğitilmesi için sadece sese (görsellik ve uygulama sadece kitaplardan takip edilmek üzere) dayalı ve beyni düşünmeye sevk eden bir eğitim programına ihtiyaç vardır.