Makaleler

Bu içeriği paylaşın:

Beyin Gücü: Hafıza ve Zekayı Besleyen Yiyecekler

İyi hazırlandığınız ve bildiğiniz bir dersin imtihanında hiçbir şey hatırlamadığınız hiç oldu mu? Bazen yeni fikirler üretmekte kendinizi çaresiz hissettiğiniz oluyor mu? Ara sıra okuduğunuz bir konuya veya çalıştığınız bir derse boş boş bakıp hiçbir şey anlamadığınızı hissettiniz mi? Yoğun öğrenme, ve konsantrasyon gerektiren ortamlarda odaklanma sorunu yaşadığınız oluyor mu? Stresli bir iş ortamında çalışıyor ve hafıza zayıflığı yaşadığınızı düşünüyor musunuz?

Devamını Oku...

Mozart Müzikleri Hafıza ve Zeka'yı Geliştiriyor

14 Ekim 1993'de, A.B.D.'de "USA Today" de çıkan "Mozart'ın Müzikleri Zekâyı Geliştiriyor" başlıklı haber tüm Dünyada sansasyon yaratmıştır. Bu habere göre, California Üniversitesi'nin Irvine'deki Öğrenme ve Hafıza Nörobiyoloji Merkezi bilim adamlarının yaptıkları bir araştırma, bazı müziklerle I.Q. arasında bir ilişki olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Devamını Oku...

Einstein'ın Beyninde Bizde Olmayan Ne Var ?

İspanya'ya bir gezi için gittiğimde Salvador Dali'nin eserlerinin sergilendiği müzeyi de ziyaret etme imkanı buldum. Turistlerin akın akın eserlerini görmek için sıraya girdikleri bu dahi sanatçının eserlerini gördüğümde oldukça şaşırdım. Aslında “Fotografik Hafıza Teknikleri™”ni kullanırken benim beynimde de sürekli harika bir Salvador Dali'nin olduğunu bir kez daha fark ettim. İkimizin arasındaki tek fark, benim her gün “Akli Göz Tekniği™” olarak kullandığım hafıza ve hızlı öğrenme teknikleri sonucunu bu adam kağıtlara dökmüştü. Yıllar önce farkında olmadığım beynimdeki bu potansiyelin ortaya çıkmasındaki en büyük pay, “Fotografik Hafıza Teknikleri™” setinde anlattığım “hızlı öğrenme” ve “hafıza gücü” tekniklerine aittir.

Devamını Oku...

Hafıza Eğitimi Beyni Gençleştiriyor

Beyinle ilgili bilimsel araştırmalar ve buluşlar "hafıza ve beyin eğitimi" konusunun önemini hergün biraz daha fazla artırıyor. Özellikle beynini eğiten ve kullanan insanların beyin kapasitelerinin arttığı ve hatta bu insanların beyinlerinin yaşlanmayarak genç kaldığı gerçeği hergün daha fazla insanın dikkatini çekiyor.

Devamını Oku...

Hafıza ve Zekayı Geliştiren Frekanslar ve Müzikler

Etkisiyle bizi oynatan ve canlandıran, bazen de duygusallaştırarak hüzünlendiren müzik parçalarını hepimiz biliriz. Peki bazı müzik parçalarının da hafıza ve zekayı geliştirebileceğini hiç düşündünüz mü? Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre bazı özel müzik parçaları bizi daha da zeki yapıyor.

Devamını Oku...

Hızlı Okuma Kurslarının Çoğu Neden Başarısız?

Hızlı Okuma Kurslarının Çoğu Neden Başarısız? İnsanların çok hızlı okuyabileceklerinin bilimsel olarak ispat edilmesi ile, bu konuyla ilgili birçok yayın, kurs ve seminer ilanları da yoğun şekilde göze çarpmaya başlamıştır. Ancak bu tip kurs ve seminerlere katılan çoğu insan maalesef bu eğitimlerden ya umduklarını bulamamışlar, ya da biraz olsun artan okuma hızları kurs veya seminer sonrası hemen eski haline geri dönmüştür. Bu tip seminer ve kursların başarısız olmasının iki temel sebebi vardır.

Devamını Oku...

Siz İşveren Olsaydınız Kendinizi İşe Alır Mıydınız?
(İnsan Kaynakları ve Kariyer Planlaması)

Hiç oturup yukarıda verilen soruyu şöyle bir düşünüp kendi kendinize sordunuz mu bilmiyorum. Ben genellikle bu tip soruları kendi kendine sormaya çalışanlardanım. Bu tip sorular hem kendinize farklı bir açıdan bakmanızı, hem de gelişmenizi sağlayacak adımlar atmanızı sağlıyor. Bu soruya hemen girmeden...

Devamını Oku...

Konsantrasyon İçin Bazı Temel Tavsiyeler

Ders çalışma sırasında konsantre olamamak ve dikkati yeterince toplayamamak çok sayıda öğrencinin en önemli sorunu. Şüphesiz konsantrasyonu artırmak için önerilen çeşitli teknikler var. Ancak Virginia Politeknik Üniversitesi ve Eyalet Üniversitesi öğretim üyeleri bu konu için, öğrencilerin öncelikle iki önemli konuyu tekrar gözden geçirmelerini öneriyorlar.

Devamını Oku...

Nasıl Hızlı Okuma Rekortmeni ve Şampiyonu Oldular

Bilginin hızlı üretildiği ve çoğaldığı internet çağında bilgiye sahip olabilme aracı olan gözü ve beyni de bu çağa hazırlamak gerekiyor. Şüphesiz bilgiye ulaşmanın en temel yolu okumak.

Devamını Oku...

Hafıza Eğitimi ve B12 Vitamini Yaşlıların Beynini Nasıl Koruyor?

9 Eylül 2008’de Neurology® adlı bilimsel dergide yayınlanan bir araştırma sonucuna göre ette, balıkta ve sütte bol olarak bulunan B12 vitamini yaşlıları beyin büzülmesine veya beyin küçülmesine karşı koruyor.

Devamını Oku...

Çocukların Hafıza ve Zekasını Geliştiren Oyunlar

Son yıllara kadar çocuk gelişim uzmanları oyun zamanının özellikle çocukların beyinlerinin ve kişiliklerinin gelişmesi için çok önemli olduğunu hem vurgulamışlar, hem de oyun oynamanın faydalarına inanmışlardır. Ancak son yıllarda ortaya çıkan araştırma sonuçları bunun tam aksini söyleyerek yeni bir öğrenme devriminin kapısını aralıyor. Bu sonuçlara göre her oyun değil, sadece yaratıcı ve hayal gücünü geliştiren oyunlar çocukların beyin ve kişilik gelişimlerine önemli katkılarda bulunuyor.

Devamını Oku...

Beyin Müzikleri - Müziğin Beyin Gelişimine Etkisi

Hangi müzik beyni nasıl etkiliyor? Müzik, konsantrasyon ve öğrenme arasında bir ilişki var mı? Ders çalışırken, kitap okurken veya bir proje üzerinde çalışırken ne tip müzikler dinlemeliyiz? Konsantrasyon ve öğrenme açısından hangi müzikler bizi negatif, hangi müzikler bizi pozitif etkiliyor? Tüm bu soruların cevabına bakmadan, bence önce müziğin beyin üzerindeki etkilerine bir göz atmak gerekir.

Devamını Oku...

Renkli Sudoku ve Yeni Bir Hesaplama Vizyonu

Warwick Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü yeni bir sudoku bulmacası geliştirdi. Bu yeni bulmacanın özelliği renkleri de işin içine katması. Bilindiği gibi sudoku bulmacaları daha çok sol beyin fonksiyonlarını aktif hale getirerek çalıştıran bir sistem. Ancak bu yeni bulmacada renklerin farklı bir şekilde işin içine katılması sağ beyin fonksiyonlarını da çalıştırıyor. Renkli sudoku bulmacalarında kişi geleneksel olarak bulmacayı çözerken, renkler çözümde kişiye yeni bir vizyon veriyor. Tabi bu durum kişiye hesaplamayla renkleri birleştiren farklı bir bakış açısı sağlıyor.

Devamını Oku...

Çocuklarda Düşünme Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Yaşlılarımız bize "Çocuk çocukluğunu yaşamalı, en azından on yaşlarına kadar önce çocuk olmalılar" derken, gelişen rekabetçi dünya şartları onların zihinsel performanslarını sonuna kadar çok verimli bir şekilde kullanmaları gerektiği gerçeğini de önümüze koyuyor. Bunların yanında çocukların gelecekte başarılı olmalarını sağlayan tohumların küçük yaşlarda atılması gerektiğini vurgulayan sayısız bilimsel çalışma var. Şüphesiz onların özel ihtiyaçlarını ve duygusal gereksinimlerini de dengeli bir şekilde sağlamak da gerekiyor.

Devamını Oku...