Makaleler - Hafıza ve Zekayı Geliştiren Frekanslar ve Müzikler

Ana Sayfa / Makaleler / Hafıza ve Zekayı Geliştiren Frekanslar ve Müzikler
Bu içeriği paylaşın:
Web Tasarımcılarının Dikkatine! Bu yazı telif hakları kanununa göre korunmaktadır. Bu yazının başlığından en alttaki "Copyright" satırı dahil tüm makaleyi, hiçbir kelime, satır, paragraf veya linki silmeden ve değiştirmeden olduğu gibi kaynak göstererek sitenizde yayınlayabilirsiniz. Aksi yayınlar hakkında telif hakkı kanunu çerçevesinde dava açılacaktır.

© 2002 - Melik Duyar

Etkisiyle bizi oynatan ve canlandıran, bazen de duygusallaştırarak hüzünlendiren müzik parçalarını hepimiz biliriz. Peki bazı müzik parçalarının da hafıza ve zekayı geliştirebileceğini hiç düşündünüz mü? Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre bazı özel müzik parçaları bizi daha da zeki yapıyor. Bu özel müzik parçaları ritimleriyle insanın zihinsel potansiyelini çeşitli şekillerde etkiliyor. Bu özel ritimler, sağladığı birçok avantajların yanında, en çok aşağıda belirtilen hususlardaki pozitif katkıları ile dikkati çekiyor
 • Konsantrasyonu artırıyor
 • Öğrenmeyi hızlandırıyor
 • Hafıza gücünü geliştiriyor
 • İmtihanlardaki başarıyı artırıyor
 • Hata yapma oranını azaltıyor
 • Stresi yok ediyor
 • Yaratıcı düşünme yeteneğini geliştiriyor
 • Beyin loplarının dengeli kullanılmasını sağlıyor
 • Zeka (i.q.) puanında "9" puana kadar ilave artış sağlıyor
 • Hiperaktif çocukları ve yetişkinleri sakinleştiriyor
 • Vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlıyor

1996 yılında A.B.D.'de üniversite giriş sınavlarıyla ilgili yapılan bir araştırma, müzikle ilgilenen ve bir müzik aleti çalan öğrencilerin genel ortalamaya göre daha başarılı olduklarını göstermiştir. Bu öğrencilerin SAT adı verilen üniversite giriş imtihanlarında ortalamaya göre sözelde 51 puan, sayısalda da 39 puan daha yüksek puan aldıkları ortaya çıkmıştır.

Müzik beynin tamamını öğrenmenin içine katmaktadır. Geleneksel olarak, okullardaki öğrenme metotları ezbere dayanmakta ve beynin sadece sol lobunu işin içine katmaktadır. Halbuki sayısal ve mantıksal konularda beynin sağ lobuna göre üstün olan sol lop, hafıza gücü ve yaratıcı düşünme gibi konularda beynin sağ lobuna göre zayıftır. Beynin her iki lobunu da öğrenmenin içine katan çok özel tempo ve frekanslar içeren hızlı öğrenme müzikleri bilgilerin hem kolay öğrenilmesini, hem de bilgilerin kolay bir şekilde kalıcı hafızada tutulmasını sağlamaktadır.

Shell, IBM ve Dupont gibi şirketler ve batıdaki birçok okul yüksek özel frekanslar içeren klasik müzik parçaları ile belli tempo aralıklarında olan barok (baroque) müzik eserlerini kullanarak yeni konuların hem öğrenme zamanlarını kısaltmayı, hem de öğrenilenlerin uzun süre hafızalarda tutmasını sağlamaktadırlar.

Araştırmacı yazar Terry Wyler Webb'e göre yüksek frekanslar içeren klasik müzik parçaları ile "largo" hızdaki barok müzik eserleri (beynin sağ ve sol loplarının dengeli kullanılmasını sağlayarak) insanın bellek ve zeka (iq) gücünü geliştiren doğru kombinasyonları içermektedirler.

Bu bilgiler ve araştırma bulguları, müziğin hızlı ve kalıcı öğrenme konusunda çok iyi bir katalizör olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'de bu tekniğin öncülüğünü yapan "Mega Hafıza" bir ilke daha imza atarak, "hızlı öğrenme ve konsantrasyon" için "Bio-Ritmik Largo & Konsantrasyon" adında altı CD'li bir albüm hazırlamıştır. "Bio-Ritmik Largo & Konsantrasyon" seti, hafıza gücü, hızlı öğrenme ve konsantrasyon gerektiren her türlü öğrenme faaliyetinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.

"Bio-Ritmik Largo" setiyle ve teknolojisiyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki "Bio-Ritmik Largo ve Konsantrasyon Seti" linkine tıklayınız.

© 2002 - Melik Duyar

Bio-Ritmik Largo ve Konsantrasyon Seti

Melik Duyar'ın Dünya Hafıza Şampiyonası'na hazırlanırken kullandığı beyin frekanslarıyla ilgili gizli konsantrasyon teknolojisi artık sizin de ulaşabileceğiniz bir mesafede.

Detaylı İnceleyin... Satın Almak İçin Tıklayınız...